DORADZTWO PERSONALNE NATALIA LISIECKA

DYREKTYWA UE 2023/970

Jakie są fakty według stanu na dzisiaj?

Dyrektywa z dnia 10 maja 2023 r. (Dz. Urz. UE.L Nr 132, str. 21) 2023/970, stwierdza w art. 5 ust.1, że: „Osoby starające się o zatrudnienie mają prawo do otrzymania od przyszłego pracodawcy informacji na temat:
a) początkowego wynagrodzenia lub jego przedziału – opartego na obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriów – przewidzianego w odniesieniu do danego stanowiska; oraz
b) w stosownych przypadkach – odpowiednich przepisów układu zbiorowego stosowanych przez pracodawcę w odniesieniu do danego stanowiska.
Informacje te przekazuje się w taki sposób, aby zapewnić świadome i przejrzyste negocjacje dotyczące wynagrodzenia, na przykład w opublikowanym ogłoszeniu o wakacie, przed rozmową kwalifikacyjną lub w inny sposób”.

Zatem – przepis nakłada na pracodawców obowiązek udostępnienia informacji o wynagrodzeniu (lub jego przedziale) także przed rozmową rekrutacyjną.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE DLA KANDYDATA?

Jeśli firma nie poda widełek w ogłoszeniu, KANDYDAT MA PEŁNE PRAWO się takiej informacji domagać JESZCZE PRZED APLIKOWANIEM, ponieważ art. 3 dyrektywy (definicje) nie zawiera określenia osoby starającej się o zatrudnienie!

Cytowany przepis nie nakłada wprost na pracodawców obowiązku podawania widełek w ogłoszeniu (jest to tylko przykład realizacji tego obowiązku), ale pracodawca nie może odmówić dostępu do tych informacji.

Byłoby zatem w jego najlepszym interesie podać je już na etapie publikacji ogłoszenia. Celem przepisu jest dostęp dla „osób starających się o zatrudnienie” do pełnej informacji o wynagrodzeniu, której ramy zakreśla art.5 ust.1. Realizacją tego obowiązku może być zatem, na przykład, podawanie widełek w ogłoszeniu o pracę, udzielenie informacji o konkretnej kwocie wynagrodzenia lub przedziale jego kwot także telefonicznie itd.

Warto pamiętać, że Polska może wprowadzić bardziej korzystne dla osób starających się o zatrudnienie regulacje (dyrektywa to minimum!). W praktyce istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawcy sami zaczną podawać widełki, by uniknąć dodatkowych zapytań i usprawnić proces rekrutacji.

O odpowiedź i potwierdzenie mojej interpretacji poprosiłam Radosław Sławiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco z moimi działaniami!

ŚLEDŹ MNIE